Żywe plot lub jak kto woli żywopłoty

Żywe plot inaczej żywopłoty

Żywopłoty zwykle pełnią podobną rolę jak ogrodzenia, natomiast nierzadko mogą posłużyć dodatkowo za tło. Na ogól takie ogrodzenia sadzi się w nasłonecznionych położeniach, gdzie blyskawicznPrzeważnieie wzrastają i mocno się zagęszczają. Co niemiara wdzięku mają również takie zielone mury, które wiodą przez osłonięte zakątki podwórka. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna tu i ówdzie plątanina gałęzi ewentualnie kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy,zaś życiodajna wilgoć, bijąca od pogrążonej w ciemnościach ziemi , powoduje iż nawet niedługi spacer wzdłuż takiego murku wycisza i uspokaja.

Stawiając ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki które dominują w ogródku, oraz nasze przyzwyczajenia oraz czas jaki możemy poświecić na jego utrzymanie. Żywe ogrodzenia o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, niemniej jednak potrzebują także sporo powierzchni. Geometryczne względnie bogato profilowane żywe parkany mogą być nadzwyczaj cienkie, hoc trzeba je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie. Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie mur zakłada się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający powinien być żywy parkan o wysokości do 1,5 m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie modny obecnie na żywopłoty modelowane. Ma on bardzo dużo plusów:
• jest łatwy w utrzymaniu,
• odpowiednio toleruje porę suchą,
• w mgnieniu oka rośnie,
• regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie więdnie od spodu,
• w okręgach o umiarkowanym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima listowia, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałęzi okłada niedostępny dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zastąpić irga połyskująca-jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Mogą być to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć gałęzi pozostawić dzikich, żeby rodziły owoce.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s