Wierzba urośnie nawet spośród kawałka wiktów.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka odrośli.

Korzystając z to, zdołamy spośród niej skonstruować niesamowite postaci ogrodzeń. Z tego powodu nasz żywopłot uzyska niespotykany wygląd i będzie się polecać pośród płotów w sąsiedztwie.

Rosnące na polach oraz mokrych torfowiskach wierzby od dawien dawna zagościły w domowych botanikach. Doceniliśmy je za urodę oraz wiosenne kiciusie. Nie są ambarasujące, wymagają jedynie multum wody oraz nie dużo słońca. Dogodzą się nieomal każdą rolą.


Niewiele drzew podoła także równie błyskawicznie aktywizować stracone odnogi i odrośle. Wierzby nader swobodnie rekonstruują także własny system korzeniowy. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet ułamany pęd w przemokłej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie i odda zaczątek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na , by spośród wierzb robić zaplątane przęsła ogrodzeniowe czy też parkany pokryte liśćmi. Na pewno powinno się mieć tak oryginalne ogrodzenie. Najlepiej do wybudowania takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej mnogie odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba fioletowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te gatunki wierzby na ogrodzenia mają nieco zbiorowych własności:

generują proste, długie i wybitnie gibkie pędy – ze względu na to można łatwo kształtować kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w skrótowym czasie możemy wypleść skończone przęsło na płot;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do założenia takiego ogrodzenia wykonanego z wierzby.

Jak mamy już idee na formę płotu, musimy zakupić odpowiednie wierzbowe pędy na płot. Niestety, odszukanie ich w przesłankach prawdziwych jest mozolne, jako że dziko rosnące krzaki nieczęsto wypuszczają niezmiernie długie i prostolinijne pędy. Najakuratniej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie należało poczekać nieco lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie przesiejmy najpierw punkt w skwerze, mało przez nas uczęszczane oraz w żadnym wypadku zauważalne.Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki długości 25-30 cm, które możemy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Przedtem należy je namoczyć na 24 h w głębi, by się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, w takim razie powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy lub dwa upoważniamy roślinom swobodnie rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosną następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy rzadko przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s